The Amazing Race AROUND THE WORLD 2nd Edition

290 reviews

3108 + 290 = 3398

頑張りましょう!

7 Likes

3398 + 104 (reviews) = 3502

:slight_smile:

6 Likes

3502 + 215 = 3717

6 Likes

aw I love this

5 Likes

3717 + 423 (70 + (3x96) + (5x13)) = 4140

5 Likes

4140 + 13 = 4153

5 Likes

Would also like to confirm this, cause the numbers are vastly different if I include wanikani, anki, ect. (I do a lot of apps that have reviews built in cause I can’t be bothered to make cards at this point in my journey.)

5 Likes

4153 + 195 = 4348

5 Likes

4348 + 40 (2 anime eps no subs) = 4388

Looks like we’ve already zoomed past the Netherlands, but here’s a sentence anyway:
オランダでは、氷点下になると、電車が動けないというなぞの現象が発生します。

8 Likes

4388 + 26 (reviews) = 4414

I’m excited to see this event come back!

5 Likes

4414+30=4444

6 Likes

4444 + 233 reviews + 85 (17 novel) = 4762

5 Likes

I watch the following Japanese shows: Journey in Japan, Trails to Oishi, Japanology Plus, Core Kyoto, Seasoning the Season. Do these count?

The host speaks English to the viewers, but Japanese to the native Japanese that they interact with. Of course the Japanese speaks Japanese with English subtitles.

If they do count, then I’m thinking of applying 1 km per 5 minutes (or more minutes if you want, please specify) since it isn’t only Japanese.

2 Likes

(post deleted by author)

1 Like

4762 + 103 = 4865 with more left to do

2 Likes

Do wanikani reviews count too?

2 Likes

4865 + 13 = 4878

2 Likes

(post deleted by author)

1 Like

4865 + 27 reviews = 4892

3 Likes

4892+39= 4931

ついにイランに到着しました!:iran:

5 Likes